Jak przygotować grill gazowy na start sezonu grillowego? - Domu Warte – Urządzenia do ogrzewania domu oraz grille ogrodowe.

Jak przygotować grill gazowy na start sezonu grillowego?

Dni stają się coraz dłuższe, a coraz cieplejsze promienie słońca wzbudzają w nas pragnienie grillowania. Aby uniknąć rozczarowań i cieszyć się pierwszym grillowaniem w sezonie, warto wcześniej zadbać o przygotowanie grilla. Poziom pracy potrzebny do przywrócenia urządzenia do życia w dużej mierze zależy od tego, w jakim stopniu grill był przygotowany na zimę i przez jak długi czas pozostawał nieużywany.

Grill na zimę warto przykryć dedykowanym pokrowcem, jednak mimo to i tak może zebrać się na nim nieco kurzu. Zalecamy zatem, aby przed użyciem po sezonie wytrzeć grill wilgotną ściereczką z mikrofibry. Rekomendujemy także, by skorzystać z profesjonalnego płynu do czyszczenia i polerowania np. marki Broil King.

W zależności od tego, w jakim miejscu grill był zostawiony po sezonie, może się tak zdarzyć, że ruszt oraz aromatyzery zostały pokryte pleśnią lub innymi zanieczyszczeniami. Dlatego też zalecamy przeprowadzenie procesu wypalania grilla, czyli tzw. pirolizy. Wysoka temperatura (300°C) skutecznie usunie wszelkie zabrudzenia i zdezynfekuje wnętrze urządzenia. Aby to zrobić, włącz grill i ustaw palniki na maksymalną moc. Poczekaj 30 minut. Gdy minie ten czas, otwórz pokrywę i odczekaj, aż temperatura rusztów spadnie do 150°C. Następnie użyj szczotki do czyszczenia grilla, aby oczyścić ruszty, a na koniec pokryj je olejem o wysokim punkcie dymienia.

Najczęstszym problemem po dłuższym okresie nieużywania grilla gazowego są trudności z odpaleniem, spowodowane zazwyczaj brakiem iskry. Baterie pozostawione na zimę i narażone na niskie temperatury mogą ulec uszkodzeniu i rozładować się. Dlatego łatwym i szybkim sposobem na rozwiązanie tego problemu jest wymiana baterii w zapalarce na nowe.

Zanim rozpoczniesz sezon grillowy, zalecane jest sprawdzenie stanu technicznego części zamiennych, takich jak aromatyzery, palniki i ruszty. Oczywiście rdza nie jest powodem do ich wymiany, ale korozja perforacyjna – czyli dziury na wylot – sugeruje już taką konieczność. Oryginalne części kupisz w naszym sklepie internetowym lub stacjonarnych punktach.

Bezpieczeństwo jest kluczowe, gdy chodzi o grillowanie. Grille gazowe mogą być przechowywane w przeróżnych miejscach – od ogrodów i altan po garaże. W każdym z tych miejsc mogą pojawić się niechciane szkodniki, które mogą zagrażać naszemu urządzeniu. Dlatego ważne jest regularne sprawdzanie szczelności instalacji gazowej. Gryzonie mogą przegryźć pomarańczowy wąż doprowadzający gaz do grilla. Jeśli urządzenie ma już kilka lat, wąż może również ulec starciu i wymagać wymiany. Warto zwrócić na to uwagę.

© 2024 DomuWarte.pl. All rights reserved.
X
Add to cart